Aktualizováno 29.5.2024
Před zadlužením a podpisem smlouvy byste měli mít na paměti pravidla bezpečného úvěrování. A to zejména tehdy, když si půjčujete u nebankovní společnosti. Než si vezmete půjčku od soukromé společnosti, udělejte tyto základní kroky, které vám prozradíme v dnešním článku.
Pokud nedosáhnete na bankovní úvěr, ale potřebujete si půjčit, nezbývá vám, než se obrátit na nebankovního poskytovatele. Nejprve si přečtěte o společnostech nezávislé recenze a poté si zkontrolujte, zda jsou registrované u České národní banky. Pro srovnání půjček můžete využít různé online srovnávače.
Vždy se řiďte pravidlem, že si půjčte tolik, kolik dokážete splatit. Spočítejte si všechny měsíční příjmy a výdaje a do výdajů zahrňte i budoucí splátku. Výsledkem by měl být vyrovnaný rozpočet, ideálně však příjmy vyšší než výdaje. Počítejte s tím, že v průběhu splácení se mohou vyskytnout neplánované výdaje.
Solidní nebankovní společnosti vám nepůjčí bez rozmyslu a nejprve si ověří vaši bonitu neboli schopnost dostát svým závazkům. Tento proces nařizuje společnostem ČNB. Díky tomu zjistíte, zda zvládnete úvěr splácet a poskytovatel vám půjčí jen tolik, aby to neohrozilo váš rodinný rozpočet.
Schválila vám nebankovní společnost půjčku? Peníze určitě budete chtít hned, ale dopřejte si dostatek času na prostudování smlouvy. Všímejte si výše roční procentní sazby nákladů (RPSN), zaměřte se na obchodní podmínky a zjistěte si, jaké jsou nejrůznější poplatky a sankce za nesplácení.
Podepište smlouvu až po té, co si ji dobře přečtete a co jí porozumíte. Pokud vám není cokoliv jasné, poraďte se s odborníkem. V případě, že se dostanete do problémů se splácením, ihned zkontaktujte nebankovní společnost a domluvte se s ní o dalším postupu.
Více informací včetně online žádosti o půjčku důchodcům najdete na těchto stránkách.
Pokud nemáte práci a nemůžete prokázat své příjmy, mohla by vás zajímat i jednoduchá a bezpečná půjčka pro nezaměstnané ihned.