Půjčky pro důchodce a seniory

Upozornění: Ověřte si informace zde uvedené i z jiných dostupných zdrojů. Je možné, že údaje na této stránce již nejsou aktuální.

Jak být zodpovědným dlužníkem

12-04-2019

Před zadlužením a podpisem smlouvy byste měli mít na paměti pravidla bezpečného úvěrování. A to zejména tehdy, když si půjčujete u nebankovní společnosti. Než si vezmete půjčku od soukromé společnosti, udělejte tyto základní kroky, které vám prozradíme v dnešním článku.

Krok č. 1: vyberte si solidní společnost

Pokud nedosáhnete na bankovní úvěr, ale potřebujete si půjčit, nezbývá vám, než se obrátit na nebankovního poskytovatele. Nejprve si přečtěte o společnostech nezávislé recenze a poté si zkontrolujte, zda jsou registrované u České národní banky. Pro srovnání půjček můžete využít různé online srovnávače.

Krok č. 2: půjčujte si s rozumem

Vždy se řiďte pravidlem, že si půjčte tolik, kolik dokážete splatit. Spočítejte si všechny měsíční příjmy a výdaje a do výdajů zahrňte i budoucí splátku. Výsledkem by měl být vyrovnaný rozpočet, ideálně však příjmy vyšší než výdaje. Počítejte s tím, že v průběhu splácení se mohou vyskytnout neplánované výdaje.

Krok č. 3: Podstupte ověření platební morálky

Solidní nebankovní společnosti vám nepůjčí bez rozmyslu a nejprve si ověří vaši bonitu neboli schopnost dostát svým závazkům. Tento proces nařizuje společnostem ČNB. Díky tomu zjistíte, zda zvládnete úvěr splácet a poskytovatel vám půjčí jen tolik, aby to neohrozilo váš rodinný rozpočet.

Krok č. 4: Prostudujte si smlouvu

Schválila vám nebankovní společnost úvěr? Peníze určitě budete chtít hned, ale dopřejte si dostatek času na prostudování smlouvy. Všímejte si výše roční procentní sazby nákladů (RPSN), zaměřte se na obchodní podmínky a zjistěte si, jaké jsou nejrůznější poplatky a sankce za nesplácení.

Podepište smlouvu až po té, co si ji dobře přečtete a co jí porozumíte. Pokud vám není cokoliv jasné, poraďte se s odborníkem. V případě, že se dostanete do problémů se splácením, ihned zkontaktujte nebankovní společnost a domluvte se s ní o dalším postupu.