Půjčky pro důchodce a seniory

Upozornění: Ověřte si informace zde uvedené i z jiných dostupných zdrojů. Je možné, že údaje na této stránce již nejsou aktuální.

Do důchodu bez stresu: 10 věcí, které udělejte už dnes

6.10.2023

Důchod může být pro mnohé obdobím zaslouženého odpočinku a plnění snů, ale pokud si ho nepřipravíte dobře, může být zdrojem stresu a finančních obtíží. Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením v důchodu, je dobré začít plánovat již dnes. Zde je 10 kroků, které vám pomohou připravit se na důchod bez stresu.

 1. Stanovte si cíle
  Než začnete plánovat důchod, je důležité vědět, co od něj očekáváte. Stanovte si jasné cíle: Kdy chcete odejít do důchodu? Jaký životní styl si v důchodu přejete udržovat? Jaké jsou vaše finanční potřeby?
 2. Spořte pravidelně
  Jedním z klíčových kroků k finanční připravenosti na důchod je pravidelné spoření. Zvažte vytvoření speciálního důchodového účtu (Dlouhodobý investiční produkt) nebo investování do fondů penzijního připojištění. Čím dříve začnete spořit, tím lépe.
 3. Plánujte s ohledem na inflaci
  Nezapomeňte zohlednit inflaci při plánování důchodu. Peníze, které si odkládáte, dnes budou mít za několik desetiletí nižší kupní sílu. Investujte do aktiv, která mohou inflaci překonat.
 4. Zkoumejte možnosti důchodových plánů
  Zjistěte, jaké důchodové plány jsou dostupné ve vaší zemi. Může se jednat o státní důchod, zaměstnavatelský důchodový program nebo individuální důchodový účet. Porovnejte možnosti a vyberte tu nejvhodnější pro vás.
 5. Zbavte se dluhů
  Dluhy mohou být v důchodu značným břemenem. Snažte se dluhy splatit ještě před odejítím do důchodu, abyste nemuseli z důchodových příjmů platit úroky.
 6. Učte se nové dovednosti
  I když jste v důchodu, neznamená to, že musíte přestat aktivně žít. Učení nových dovedností nebo zapojení se do dobrovolnické činnosti vám nejen udrží mysl v kondici, ale také vás udrží společensky aktivní.
 7. Zdraví na prvním místě
  Zdraví je klíčovým faktorem pro kvalitu života v důchodu. Pečujte o své fyzické a duševní zdraví, pravidelně prověřujte svůj zdravotní stav a žijte zdravým způsobem života.
 8. Plánujte své volnočasové aktivity
  Mějte připraven plán aktivit a zájmů, které vás budou bavit v důchodu. To vám pomůže vyplnit váš čas smysluplnými a radostnými zážitky.
 9. Zvažte životní změny
  Někteří lidé zvažují přesun do menšího bydlení nebo do jiného místa, kde je život levnější. Zkoumejte, zda jsou pro vás takové změny vhodné.
 10. Konzultujte s odborníky
  Plánování důchodu může být složité. Je dobré konzultovat se s finančním poradcem nebo právním expertem, kteří vám mohou poskytnout cenné rady a pomoci vám vytvořit efektivní strategii pro důchodovou připravenost.

Plánování důchodu není úkol na jeden den, ale investice do vaší budoucnosti. Čím dříve začnete a budete postupovat s rozmyslem, tím větší šanci máte na to, že si důchod užijete bez stresu a finančních starostí.