Půjčky pro důchodce a seniory

Upozornění: Ověřte si informace zde uvedené i z jiných dostupných zdrojů. Je možné, že údaje na této stránce již nejsou aktuální.

Jak být zodpovědným dlužníkem

12-05-2014

Lidé se často zadlužují bez rozmyslu a nezodpovědně, přitom v tomto případě je na místě obrovská obezřetnost. Do situace, kdy si potřebujeme půjčit, se můžeme dostat poměrně snadno, otázkou je, jak se k tomu postavíme a zda dokážeme půjčku řádně splácet. Mnoho lidí nemá své dluhy pod kontrolou, nezvládají splácet a hrozí jim exekuce.

Mnohdy kvůli poměrně nízké půjčce, která stála na začátku, a která byla možná úplně zbytečná. Jak se vyhnout problémům a být zodpovědný dlužník?

Základní pravidla, než si vezmeme půjčku

Půjčky jsou dnes dobře dostupné snad pro každého, vybírat můžeme z těch bankovních i nebankovních. Pokušení nemusí být snadné odolat, zejména pokud toužíme po nějaké věci nebo třeba luxusní dovolené. Pokud žádáme o půjčku, měli bychom se řídit pravidly, že si půjčíme jen tolik, kolik nezbytně potřebujeme a kolik zvládneme splatit, nebudeme si půjčovat na zbytečnosti a úvěr si několikrát rozmyslíme před jeho podepsáním.

Poskytovatele vybírejte pečlivě

Zapomenout bychom měli na několik půjček najednou, další úvěr si vezmeme až po splacení toho předchozího a dobře si prostudujeme nabídky jednotlivých společností, abychom vybrali tu nejvhodnější. Sáhnout po první nabídce bývá velká chyba. Vždy zvolte raději úvěr u banky, a pokud na něj nedosáhnete, tak u prověřené nebankovní společnosti. Banky jsou zárukou solidnosti, možnosti nastavit si parametry půjčky a nabízejí nižší úroky.

Mějte svůj rozpočet pod kontrolou

Pojistěte se pro nemožnost splácení u vyšších půjček a také je vhodné mít dostatečnou rezervu, abyste se s žádnou splátkou neopozdili. V době, kdy splácíte, se zkuste uskromnit a zbytečně nezvyšujte své výdaje, pokud vycházíte jen tak tak. Sledujte své výdaje i příjmy, nejlepší je vše, i sebemenší položku, zapisovat. Pak uvidíte, kde máte případné rezervy.

Když nastanou problémy

Dostali jste se do problémů se splácením? Hrozí, že se se splátkou opozdíte nebo jste zjistili, že na ni nemáte? Kontaktujte věřitele a zkuste ses ním domluvit na nových podmínkách. Pokud budete spolupracovat, seriózní poskytovatel vám často vyjde vstříc. Zkuste navýšit svůj příjem nějakým přivýdělkem a co nejvíce se omezit ve výdajích. Nejhorší je brát si další půjčku, za účelem úhrady té první.